¨¨ H a c K e r ¨¨

HacKer ¨¨


  DNS ( Domain Name System ) / Hacking LuaLua '' Ne$TeR !

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 128
  Kayıt tarihi : 07/03/09
  Yaş : 22

  DNS ( Domain Name System ) / Hacking LuaLua '' Ne$TeR !

  Mesaj  Admin Bir C.tesi Mart 07, 2009 4:50 pm

  DNS ( Domain Name System ) / Hacking LuaLua '' Ne$TeR !

  --------------------------------------------------------------------------------

  Selam , dns hakkında birşey karalamak istedim .
  Hergün tarayıcılarımıza onlarca adres yazıp internette geziniyoruz.Ama işin arka tarafını hiç düşünmüyoruz yada aklımıza gelmiyor .Gezdiğimiz sitenin IP sini bilmyoruz , bilsek bile unutuyoruz . Ben tarayıcıma netkabus.com diye yazıorum çünkü benim aklımdaki adres bu.
  89.149.214.82 bu adres akılda tutulmaz , peki ben tarayıcıma netkabus.com yazdığımda bunu IP adresine çeviren nedir ? işte bunun adı DNS ’dir .
  Domain Name System ( DNS ) günümüz teknolojisinde isim çözümleme sistemi için kullanılır. Her bir makinenin numeric olarak bir ismi vardır ama akılda kalması zor olduğu için alphanumeric isimleri biliriz genelde. Örnek vermek gerekirse netkabus.com alanın numeric ismi 89.149.214.82 olduğunu varsayarsak hangisinin aklımızda daha uzun kalacağını siz düşünün. Domain Name System bu noktada bize alphanumeric isimleri bilerek numeric isimlere ulaşmamamızı sağlar.
  Özet olarak ; alphanumeric isimleri numeric isimlere çevirmesidir.Bu numeric ve alphanumeric adresler hosts dosyasında yer alır .
  Network üzerindeki alet edevatın DNS’sine hostname denir.Network üzerinde bulunan bilgisayarlar hostname ile iletişim kurarlar ,ve bu hostname karşılık gelen IP adresleri bulunur .

  doruk.net.tr den örnek verecek olursak ;
  dns2.doruk.net.tr (212.58.3.2) buradaki DNS2 hostname’dir . doruk.net.tr de sufix gibi bişey oluyor . Hostnameler en fazla ASCII 255 adet olur . Dns server üzerindeki bi hostname 2 adet farklı Ip de yazılabilinir .
  Kendinizdeki hostname ’ yi görmek için Başlat - Çalıştır’a ipconfig /all yazabilirsiniz .  Bende winserv kurulu değil , ölesine koydum . Güzel gözüküo )

  hostname ‘in Ip adresine dönüştürülmesinde belli bir sıra izlenir .

  1. Host dosyası
  2. DNS
  3. Netbios
  4. wins
  5. Broadcast
  6. Lmhost  çizemedim,anlatamadımda nese

  Host dosyasını hemen hemen herkes bilir , dns sorgularının yapıldıgı ilk yer burasıdır . Bir IP ve karşına bir adres yazarsak sorgulama için ilk buraya bakılır ve gerekli cevabı tarayıcıya döker.
  " DNS HACKİNG " kavramı buradan gelmekte . Örneğin kendi PC nizde google , yahoo , maykrosoft gibi adresleri hacklenmiş olarak görmek istiyorsanız paint dışında çevrimiçi görebileceğiniz bir aptallaştırma yöntemidir
  Örneğin google.com karşısına kendi sunucu IP sinizi yazarsanız google.com a girince sizin sunucu acılır . dediğim gibi aptallaştırma yöntemi
  bu hosts dosyası içindekileri görmek için Başlat-Çalıştır’a ipconfig /displaydns yazabilirsiniz .
  hosts dosyasını notdefteri gibi basit bir editor ile editleyebilirsiniz.
  Makina içindeki yeri system32\\\\drivers\\\\etc  DNS kayıtlarını ipconfig /flushdns komutu ile silebilirsiniz .
  kaba taslak böle bişe...
  geniş zaman kipinde yazdım

   Forum Saati Çarş. Nis. 25, 2018 4:09 pm